VM arena afleveret til tiden

Direktør Martin Pedersen foran Arena Næstved.
Direktør Martin René Pedersen foran Arena Næstved.

Klar til kamp og til tiden.

Byggefirmaet BRDR. PEDERSEN AS fra Nørre Alslev på Nordfalster kunne tirsdag aflevere Næstveds nye stor arena til tiden.  Arena Næstved er dermed klar til at lægge gulv til det kommende VM i kvindehåndbold.

Dermed afsluttede byggefirmaet et hektisk år, hvor de har haft den store opgave at bygge den store multiarena i Næstved, der skal huse VM i kvindehåndbold. Første VM kamp spilles 5. december.

”Det er med stolthed, at vi nu kan sige tak for kampen og konstatere, at vi holdt hvad vi lovede, da vi for 14 måneder siden med kort varsel indgik aftale om at bygge Arena Næstved, ” siger Martin René Pedersen, direktør for BRDR. PEDERSEN AS.

Det har været en kamp mod uret at bygge Arena Næstved. BRDR. PEDERSEN AS kom meget sent ind i projektet, og derfor har der hele vejen igennem projektet været en enorm opmærksomhed på, at det skulle lykkes, at blive færdig til den aftalte tid.

”Det var en hård fødsel og en meget presset plan, men under de omstændigheder synes jeg, at det er gået helt fantastisk,” siger Martin René Pedersen.

Byggefirmaet har håndteret en vanskelig opgave med at projektere og bygge samtidigt, og derfor er det en stolt byggedirektør, der nu kan læne sig tilbage og konstatere, at den svære mission lykkedes.

Se video fra Arena Næstved

”Vi har hele tiden troet på, at vi blev færdige til tiden. Vi var aldrig i tvivl, for hvis du først begynder at vise tvivl, så bliver det også svært at nå de aftalte mål. Derfor holdt vi tidsplanen, ” siger en stolt Martin René Pedersen.

Stram planlægning og godt socialt sammenhold på byggepladsen er to af nøgleordene bag BRDR. PEDERSENS evne til at løfte store og svære opgaver med et godt resultat.

”Vi har vist, at vi er i stand til at løse store opgaver. Vi gør meget ud af at være på forkant med alle udfordringer i et byggeprojekt, og derfor går vi hele tiden helt ned i planlægningen af de næste 3 uger i byggeriet, så alle ved hvad de skal og hvornår de skal gøre det, ” siger Martin René Pedersen.

Arena Næstved blev officielt indviet tirsdag 17. november og dagen efter bliver den nye arena sat på den første store test med et næsten udsolgt dobbeltarrangement i håndbold. NFH møder Team Tvis Holstebro i dameligaen og Team Sydhavsøerne moder TMS Ringsted.

”Det er med stor stolthed, at jeg kan konstatere, at vores byggeledelse og medarbejdere på projektet i den grad har leveret varen og været en afgørende faktor for, at vi nu kan melde arenaen klar til kamp til tiden, ” siger Martin René Pedersen, direktør for BRDR. PEDERSEN AS.

Download pressemeddelelse